Huawei Ascend Y210D
3.9/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.5 inches · 320×480
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery1700 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The Huawei Ascend Y210D is a smartphone announced 2013. Key specs include a 3.5 inches display, a 1.0 GHz Cortex-A5 chipset, a 2 MP main camera, a 1700 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the Huawei Ascend Y210D at 3.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - Y210-0200 model |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, March. Released 2013, March |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 117 x 62 x 12.4 mm (4.61 x 2.44 x 0.49 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3.6 (Gingerbread) |
| Chipset | Qualcomm MSM7225A Snapdragon S1 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 200 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1700 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | Y210-0251, Y210-0200 |
| Price | About 76 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend Y210D released?
The Huawei Ascend Y210D was announced 2013, March. Released 2013, March.
What is the Huawei Ascend Y210D's display size?
The Huawei Ascend Y210D has a 3.5 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
What camera does the Huawei Ascend Y210D have?
The Huawei Ascend Y210D features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Huawei Ascend Y210D battery capacity?
The Huawei Ascend Y210D has a 1700 mAh battery.
Does the Huawei Ascend Y210D support 5G?
No, the Huawei Ascend Y210D does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Huawei Ascend Y210D run?
The Huawei Ascend Y210D runs Android 2.3 (full: Android 2.3.6 (Gingerbread)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend Y210D?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend Y210D at 3.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.