Huawei Ascend Y220
2.4/ 10
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.5 inches · 320×480
- CameraVGA
- Memory—
- Battery1350 mAh
- OSAndroid 2.3
Sponsored
The Huawei Ascend Y220 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 3.5 inches display, a Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 chipset, a 1350 mAh battery, and runs Android 2.3. AppsApk rates the Huawei Ascend Y220 at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
1.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 , HSDPA 850 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, December |
| Status | Available. Released 2014, March |
BODY | |
| Dimensions | 116.5 x 60.6 x 12.3 mm (4.59 x 2.39 x 0.48 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~51.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Chipset | Mediatek MT6572M (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 256MB RAM, 512MB |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP, EDR |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1350 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | Y220-U10, Y220-U00 |
| Price | 66 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend Y220 released?
The Huawei Ascend Y220 was announced 2013, December.
What is the Huawei Ascend Y220's display size?
The Huawei Ascend Y220 has a 3.5 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
What is the Huawei Ascend Y220 battery capacity?
The Huawei Ascend Y220 has a 1350 mAh battery.
Does the Huawei Ascend Y220 support 5G?
No, the Huawei Ascend Y220 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Huawei Ascend Y220 run?
The Huawei Ascend Y220 runs Android 2.3 (full: Android 2.3 (Gingerbread)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend Y220?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend Y220 at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.