Huawei Ascend Y221
3.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.5 inches · 320×480
- Camera2 MP
- Memory4 GB
- Battery1350 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Huawei Ascend Y221 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 3.5 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 chipset, a 2 MP main camera, a 1350 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Huawei Ascend Y221 at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
2.0
camera
2.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 (single or dual SIM) , HSDPA 850 / 1900 (single or dual SIM) , HSDPA 850 / 2100 (dual SIM) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, December |
| Status | Available. Released 2014, December |
BODY | |
| Dimensions | 116.5 x 60.6 x 12.3 mm (4.59 x 2.39 x 0.48 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~51.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6572M (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0, A2DP |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM Radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1350 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | Y221-U22, Y221-U12 |
| Price | 143 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend Y221 released?
The Huawei Ascend Y221 was announced 2014, December.
What is the Huawei Ascend Y221's display size?
The Huawei Ascend Y221 has a 3.5 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
How much storage does the Huawei Ascend Y221 have?
The Huawei Ascend Y221 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend Y221 have?
The Huawei Ascend Y221 features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the Huawei Ascend Y221 battery capacity?
The Huawei Ascend Y221 has a 1350 mAh battery.
Does the Huawei Ascend Y221 support 5G?
No, the Huawei Ascend Y221 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Huawei Ascend Y221 run?
The Huawei Ascend Y221 runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend Y221?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend Y221 at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.