Huawei Ascend Y300
3.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1730 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Huawei Ascend Y300 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.0 GHz Cortex-A5 chipset, a 5 MP main camera, a 1730 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Huawei Ascend Y300 at 3.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
2.0
camera
2.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - Y300-0100 model , HSDPA 850 / 1900 / 2100 - Y300-0151 model |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, March. Released 2013, March |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 124.5 x 63.8 x 11.2 mm (4.90 x 2.51 x 0.44 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8225 Snapdragon S4 Play |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 203 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1730 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | Y300-0100, Y300-0151 |
| Price | 99 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend Y300 released?
The Huawei Ascend Y300 was announced 2013, March. Released 2013, March.
What is the Huawei Ascend Y300's display size?
The Huawei Ascend Y300 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Huawei Ascend Y300 have?
The Huawei Ascend Y300 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend Y300 have?
The Huawei Ascend Y300 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Huawei Ascend Y300 battery capacity?
The Huawei Ascend Y300 has a 1730 mAh battery.
Does the Huawei Ascend Y300 support 5G?
No, the Huawei Ascend Y300 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Huawei Ascend Y300 run?
The Huawei Ascend Y300 runs Android 4.1 (full: Android 4.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend Y300?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend Y300 at 3.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN