Huawei Ascend Y330
2.0/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera3.15 MP
- Memory4 GB
- Battery1500 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Huawei Ascend Y330 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 3.15 MP main camera, a 1500 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Huawei Ascend Y330 at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
3.0
performance
1.0
connectivity
2.0
display
1.0
design
2.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - Y330-U01/U11 , HSDPA 850 / 1900 - Y330-U05/U15 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, March |
| Status | Available. Released 2014, March |
BODY | |
| Dimensions | 122.1 x 63.5 x 11.3 mm (4.81 x 2.5 x 0.44 in) |
| Weight | 126 g (4.44 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 41.2 cm2 (~53.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean); EMUI Lite 2 |
| Chipset | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB /512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Blue, Coral Pink, Yellow |
| Models | HUA-Y330-Q6, Y330-U11, Y330-U01 |
| Price | 77 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend Y330 released?
The Huawei Ascend Y330 was announced 2014, March.
What is the Huawei Ascend Y330's display size?
The Huawei Ascend Y330 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Huawei Ascend Y330 have?
The Huawei Ascend Y330 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend Y330 have?
The Huawei Ascend Y330 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Huawei Ascend Y330 battery capacity?
The Huawei Ascend Y330 has a 1500 mAh battery.
Does the Huawei Ascend Y330 support 5G?
No, the Huawei Ascend Y330 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Huawei Ascend Y330 run?
The Huawei Ascend Y330 runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend Y330?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend Y330 at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.