Huawei Ascend Y511
3.1/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera3.15 MP
- Memory4 GB
- Battery1730 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Huawei Ascend Y511 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.5 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 3.15 MP main camera, a 1730 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Huawei Ascend Y511 at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
2.0
design
2.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, October. Released 2013, November |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 132.8 x 67.4 x 10.5 mm (5.23 x 2.65 x 0.41 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1730 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | Y511-U30 |
| Price | 121 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend Y511 released?
The Huawei Ascend Y511 was announced 2013, October. Released 2013, November.
What is the Huawei Ascend Y511's display size?
The Huawei Ascend Y511 has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much storage does the Huawei Ascend Y511 have?
The Huawei Ascend Y511 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend Y511 have?
The Huawei Ascend Y511 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Huawei Ascend Y511 battery capacity?
The Huawei Ascend Y511 has a 1730 mAh battery.
Does the Huawei Ascend Y511 support 5G?
No, the Huawei Ascend Y511 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Huawei Ascend Y511 run?
The Huawei Ascend Y511 runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend Y511?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend Y511 at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.