Huawei Ascend Y520
3.1/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1750 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Huawei Ascend Y520 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 1750 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Huawei Ascend Y520 at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
2.0
design
2.0
camera
1.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 - Y520-U03, Y520-U33 , HSDPA 900 / 2100 - Y520-U12, Y520-U22 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, December |
| Status | Available. Released 2014, December |
BODY | |
| Dimensions | 134.2 x 67 x 10.2 mm (5.28 x 2.64 x 0.40 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6572 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1750 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Blue, Pink |
| Price | 98 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend Y520 released?
The Huawei Ascend Y520 was announced 2014, December.
What is the Huawei Ascend Y520's display size?
The Huawei Ascend Y520 has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much storage does the Huawei Ascend Y520 have?
The Huawei Ascend Y520 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend Y520 have?
The Huawei Ascend Y520 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Huawei Ascend Y520 battery capacity?
The Huawei Ascend Y520 has a 1750 mAh battery.
Does the Huawei Ascend Y520 support 5G?
No, the Huawei Ascend Y520 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Huawei Ascend Y520 run?
The Huawei Ascend Y520 runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend Y520?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend Y520 at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.