Huawei Ascend Y530
3.6/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1750 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Huawei Ascend Y530 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 1750 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Huawei Ascend Y530 at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1900 / 2100 , HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, February |
BODY | |
| Dimensions | 132.5 x 67 x 9.3 mm (5.22 x 2.64 x 0.37 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8210 Snapdragon 200 (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 302 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1750 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Red, Yellow |
| Models | Y530-U00, Y530-U051 |
| Price | 110 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend Y530 released?
The Huawei Ascend Y530 was announced 2014, February.
What is the Huawei Ascend Y530's display size?
The Huawei Ascend Y530 has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much storage does the Huawei Ascend Y530 have?
The Huawei Ascend Y530 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend Y530 have?
The Huawei Ascend Y530 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Huawei Ascend Y530 battery capacity?
The Huawei Ascend Y530 has a 1750 mAh battery.
Does the Huawei Ascend Y530 support 5G?
No, the Huawei Ascend Y530 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Huawei Ascend Y530 run?
The Huawei Ascend Y530 runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend Y530?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend Y530 at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.