Huawei Ascend Y550
2.9/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches · 480×854
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Huawei Ascend Y550 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Huawei Ascend Y550 at 2.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
1.0
camera
1.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - Y550-L01 , HSDPA 850 / 900 / 2100 - Y550-L02 , HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 - Y550-L03 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - Y550-L01 . LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600) - Y550-L02 , LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 7(2600) - Y550-L03 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, November |
BODY | |
| Dimensions | 133 x 68 x 9.5 mm (5.24 x 2.68 x 0.37 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat); EMUI 2.3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | Y550-L01 |
| Price | 143 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend Y550 released?
The Huawei Ascend Y550 was announced 2014, September.
What is the Huawei Ascend Y550's display size?
The Huawei Ascend Y550 has a 4.5 inches display with 480 x 854 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Ascend Y550 have?
The Huawei Ascend Y550 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Ascend Y550 have?
The Huawei Ascend Y550 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend Y550 have?
The Huawei Ascend Y550 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Huawei Ascend Y550 battery capacity?
The Huawei Ascend Y550 has a 2000 mAh battery.
Does the Huawei Ascend Y550 support 5G?
No, the Huawei Ascend Y550 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Ascend Y550 run?
The Huawei Ascend Y550 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend Y550?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend Y550 at 2.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.