Huawei Enjoy 10 Plus
7.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.59 inches · 1080×2340
- Camera48 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Huawei Enjoy 10 Plus is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.59 inches display, 4 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 48 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Huawei Enjoy 10 Plus at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
7.0
camera
9.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 400/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 163.5 x 77.3 x 8.8 mm (6.44 x 3.04 x 0.35 in) |
| Weight | 163.5 g (5.78 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.59 inches, 106.6 cm2 (~84.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~391 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 710F (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, UFS2.1 |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.4, 13mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | Motorized pop-up 16 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot - STK-AL00 , Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot - STK-TL00 |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Red Tea Orange, Emerald, Gradient, Magic Night Black |
| Models | STK-AL00, STK-TL00 |
| Price | 209 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Enjoy 10 Plus released?
The Huawei Enjoy 10 Plus was announced 2019, September.
What is the Huawei Enjoy 10 Plus's display size?
The Huawei Enjoy 10 Plus has a 6.59 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Enjoy 10 Plus have?
The Huawei Enjoy 10 Plus is available with 4 GB or 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Enjoy 10 Plus have?
The Huawei Enjoy 10 Plus is available with 128GB / 4GB / 6GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Huawei Enjoy 10 Plus have?
The Huawei Enjoy 10 Plus features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Huawei Enjoy 10 Plus battery capacity?
The Huawei Enjoy 10 Plus has a 4000 mAh battery.
Does the Huawei Enjoy 10 Plus support 5G?
No, the Huawei Enjoy 10 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Enjoy 10 Plus run?
The Huawei Enjoy 10 Plus runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie), EMUI 9.1).
What is AppsApk's rating for the Huawei Enjoy 10 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Enjoy 10 Plus at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN