Huawei Enjoy 10s
6.7/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.3 inches · 1080×2400
- Camera48 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Huawei Enjoy 10s is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.3 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 48 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Huawei Enjoy 10s at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
8.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, October |
| Status | Available. Released 2019, November |
BODY | |
| Dimensions | 157.4 x 73.2 x 7.8 mm (6.20 x 2.88 x 0.31 in) |
| Weight | 163 g (5.75 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 95.8 cm2 (~83.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~418 ppi density) 600 nits |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 710F (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, 28mm (wide), 1/2.0", 0.8µm, PDAF 8 MP, f/2.4, 13mm (ultrawide) 2 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.75µm, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Green, Blue/Pink |
| Models | AQM-AL00, AQM-TL00 |
| Price | About $220 |
● Questions about this phone
When was the Huawei Enjoy 10s released?
The Huawei Enjoy 10s was announced 2019, October.
What is the Huawei Enjoy 10s's display size?
The Huawei Enjoy 10s has a 6.3 inches display with 1080 x 2400 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Enjoy 10s have?
The Huawei Enjoy 10s comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Enjoy 10s have?
The Huawei Enjoy 10s is available with 64GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Huawei Enjoy 10s have?
The Huawei Enjoy 10s features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the Huawei Enjoy 10s battery capacity?
The Huawei Enjoy 10s has a 4000 mAh battery.
Does the Huawei Enjoy 10s support 5G?
No, the Huawei Enjoy 10s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Enjoy 10s run?
The Huawei Enjoy 10s runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Enjoy 10s?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Enjoy 10s at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.