Huawei Enjoy 5s
4.7/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2200 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Huawei Enjoy 5s is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 2200 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Huawei Enjoy 5s at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
4.0
design
5.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, December |
| Status | Available. Released 2015, December |
BODY | |
| Dimensions | 143.5 x 71 x 7.6 mm (5.65 x 2.80 x 0.30 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop); EMUI 3.1 Lite |
| Chipset | Mediatek MT6753T |
| CPU | Octa-core 1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, 28mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Silver |
| Models | TAG-AL00, TAG-TL00, TAG-L22, TAG-L01, TAG-L13, TAG-L23 |
| Price | 220 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Enjoy 5s released?
The Huawei Enjoy 5s was announced 2015, December.
What is the Huawei Enjoy 5s's display size?
The Huawei Enjoy 5s has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Enjoy 5s have?
The Huawei Enjoy 5s comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Enjoy 5s have?
The Huawei Enjoy 5s is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Huawei Enjoy 5s have?
The Huawei Enjoy 5s features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei Enjoy 5s battery capacity?
The Huawei Enjoy 5s has a 2200 mAh battery.
Does the Huawei Enjoy 5s support 5G?
No, the Huawei Enjoy 5s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Enjoy 5s run?
The Huawei Enjoy 5s runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Enjoy 5s?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Enjoy 5s at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.