Huawei Enjoy 6
4.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4100 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Huawei Enjoy 6 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 4100 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Huawei Enjoy 6 at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
6.0
design
4.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps or LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, October |
| Status | Available. Released 2016, November |
BODY | |
| Dimensions | 143.2 x 70.4 x 7.9 mm (5.64 x 2.77 x 0.31 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 69.4 cm2 (~68.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~293 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); EMUI 4.1 |
| Chipset | Mediatek MT6750 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.4 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Pink, White, Gold, Blue, Gray |
| Models | NCE-AL00, NCE-TL00 |
| Price | 220 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Enjoy 6 released?
The Huawei Enjoy 6 was announced 2016, October.
What is the Huawei Enjoy 6's display size?
The Huawei Enjoy 6 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Enjoy 6 have?
The Huawei Enjoy 6 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Enjoy 6 have?
The Huawei Enjoy 6 is available with 16GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Huawei Enjoy 6 have?
The Huawei Enjoy 6 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei Enjoy 6 battery capacity?
The Huawei Enjoy 6 has a 4100 mAh battery.
Does the Huawei Enjoy 6 support 5G?
No, the Huawei Enjoy 6 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Enjoy 6 run?
The Huawei Enjoy 6 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Enjoy 6?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Enjoy 6 at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.