Huawei Enjoy 6s
4.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3020 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Huawei Enjoy 6s is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3020 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Huawei Enjoy 6s at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, December |
| Status | Available. Released 2017, January |
BODY | |
| Dimensions | 143.5 x 69.9 x 7.6 mm (5.65 x 2.75 x 0.30 in) |
| Weight | 138 g (4.87 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); EMUI 4.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM (Nova Smart), 32GB 3GB RAM (Enjoy 6s) |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.2, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3020 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Silver, Pink |
| Models | DIG-L01, DIG-L21HN, DIG-TL10, DIG-L03, DIG-L21 |
| Price | 276 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Enjoy 6s released?
The Huawei Enjoy 6s was announced 2016, December.
What is the Huawei Enjoy 6s's display size?
The Huawei Enjoy 6s has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Enjoy 6s have?
The Huawei Enjoy 6s is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Enjoy 6s have?
The Huawei Enjoy 6s is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Huawei Enjoy 6s have?
The Huawei Enjoy 6s features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei Enjoy 6s battery capacity?
The Huawei Enjoy 6s has a 3020 mAh battery.
Does the Huawei Enjoy 6s support 5G?
No, the Huawei Enjoy 6s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Enjoy 6s run?
The Huawei Enjoy 6s runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Enjoy 6s?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Enjoy 6s at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.