Huawei Enjoy 9
5.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.26 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Huawei Enjoy 9 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.26 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Huawei Enjoy 9 at 5.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
5.0
design
6.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, December |
| Status | Available. Released 2018, December |
BODY | |
| Dimensions | 158.9 x 76.9 x 8.1 mm (6.26 x 3.03 x 0.32 in) |
| Weight | 168 g (5.93 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.26 inches, 97.8 cm2 (~80.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~269 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); EMUI 8.2 |
| Chipset | Qualcomm SDM450 Snapdragon 450 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/1.8, PDAF 2 MP, f/2.4, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red, Aurora Blue, Aurora Violet |
| Models | DUB-AL00, DUB-TL00, DUB-AL20 |
| Price | 176 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Enjoy 9 released?
The Huawei Enjoy 9 was announced 2018, December.
What is the Huawei Enjoy 9's display size?
The Huawei Enjoy 9 has a 6.26 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Enjoy 9 have?
The Huawei Enjoy 9 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Enjoy 9 have?
The Huawei Enjoy 9 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Huawei Enjoy 9 have?
The Huawei Enjoy 9 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei Enjoy 9 battery capacity?
The Huawei Enjoy 9 has a 4000 mAh battery.
Does the Huawei Enjoy 9 support 5G?
No, the Huawei Enjoy 9 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Enjoy 9 run?
The Huawei Enjoy 9 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Enjoy 9?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Enjoy 9 at 5.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.