Huawei Enjoy 9e
6.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.09 inches · 720×1560
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3020 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Huawei Enjoy 9e is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.09 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3020 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Huawei Enjoy 9e at 6.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
5.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, March |
| Status | Available. Released 2019, April |
BODY | |
| Dimensions | 156.3 x 73.5 x 8 mm (6.15 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.09 inches, 90.4 cm2 (~78.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~283 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); EMUI 9 |
| Chipset | Mediatek MT6765 Helio P35 (12nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/1.8, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM Radio, built-in antenna |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3020 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Black, Sapphire Blue, Gold |
| Models | MRD-AL00, MRD-TL00 |
| Price | 132 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Enjoy 9e released?
The Huawei Enjoy 9e was announced 2019, March.
What is the Huawei Enjoy 9e's display size?
The Huawei Enjoy 9e has a 6.09 inches display with 720 x 1560 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Enjoy 9e have?
The Huawei Enjoy 9e comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Enjoy 9e have?
The Huawei Enjoy 9e is available with 32GB / 3GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Huawei Enjoy 9e have?
The Huawei Enjoy 9e features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei Enjoy 9e battery capacity?
The Huawei Enjoy 9e has a 3020 mAh battery.
Does the Huawei Enjoy 9e support 5G?
No, the Huawei Enjoy 9e does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Enjoy 9e run?
The Huawei Enjoy 9e runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Enjoy 9e?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Enjoy 9e at 6.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.