Huawei Enjoy 9s
3.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display6.21 inches · 1080×2340
- Camera24 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3400 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Huawei Enjoy 9s is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.21 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 24 MP main camera, a 3400 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Huawei Enjoy 9s at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
2.0
camera
3.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, March |
| Status | Available. Released 2019, March |
BODY | |
| Dimensions | 155.2 x 73.4 x 8 mm (6.11 x 2.89 x 0.31 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.21 inches, 94.7 cm2 (~83.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~415 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); EMUI 9 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 710 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 24 MP, PDAF 16 MP, (ultrawide) 2 MP, depth sensor |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30/60fps |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Starlight Blue, Midnight Black, Red |
| Models | POT-AL00a, POT-TL00a |
| Price | 220 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Enjoy 9s released?
The Huawei Enjoy 9s was announced 2019, March.
What is the Huawei Enjoy 9s's display size?
The Huawei Enjoy 9s has a 6.21 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Enjoy 9s have?
The Huawei Enjoy 9s comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Enjoy 9s have?
The Huawei Enjoy 9s is available with 64GB / 4GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Huawei Enjoy 9s have?
The Huawei Enjoy 9s features a 24 MP main camera. Specifications: 24 MP.
What is the Huawei Enjoy 9s battery capacity?
The Huawei Enjoy 9s has a 3400 mAh battery.
Does the Huawei Enjoy 9s support 5G?
No, the Huawei Enjoy 9s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Enjoy 9s run?
The Huawei Enjoy 9s runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Enjoy 9s?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Enjoy 9s at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.