Huawei G3621L
2.3/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkGSM
- Display1.8 inches · 128×160
- CameraNo
- Memory—
- Battery600 mAh
- OS—
Sponsored
The Huawei G3621L is a smartphone announced 2013. Key specs include a 1.8 inches display and a 600 mAh battery. AppsApk rates the Huawei G3621L at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
2.0
camera
1.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 , GSM 850 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, Q2. Released 2013, Q2 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 109 x 45 x 13.5 mm (4.29 x 1.77 x 0.53 in) |
| Weight | 80 g (2.82 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~20.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
PLATFORM | |
| Chipset | Mediatek MT6250M |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 8 GB (dedicated slot) |
| Internal | 3MB ROM, 4MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | No |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| USB | microUSB |
| Radio | FM radio (optional) |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red |
| Price | 22 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei G3621L released?
The Huawei G3621L was announced 2013, Q2. Released 2013, Q2.
What is the Huawei G3621L's display size?
The Huawei G3621L has a 1.8 inches display with 128 x 160 pixels (~114 ppi density) resolution.
What is the Huawei G3621L battery capacity?
The Huawei G3621L has a 600 mAh battery.
Does the Huawei G3621L support 5G?
No, the Huawei G3621L does not support 5G. Supported network technologies: GSM.
What is AppsApk's rating for the Huawei G3621L?
AppsApk's editorial team rates the Huawei G3621L at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.