Huawei G610s
2.7/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2150 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Huawei G610s is a smartphone announced 2013. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2150 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Huawei G610s at 2.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
4.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - SIM 1 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, July. Released 2013, August |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 142 x 73.6 x 9.9 mm (5.59 x 2.90 x 0.39 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6589 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | Yes |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2150 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | G610-U00, G610-U20 |
| Price | 165 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei G610s released?
The Huawei G610s was announced 2013, July. Released 2013, August.
What is the Huawei G610s's display size?
The Huawei G610s has a 5.0 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei G610s have?
The Huawei G610s comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Huawei G610s have?
The Huawei G610s is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Huawei G610s have?
The Huawei G610s features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Huawei G610s battery capacity?
The Huawei G610s has a 2150 mAh battery.
Does the Huawei G610s support 5G?
No, the Huawei G610s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Huawei G610s run?
The Huawei G610s runs Android 4.2 (full: Android 4.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Huawei G610s?
AppsApk's editorial team rates the Huawei G610s at 2.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.