Huawei G8
5.6/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Huawei G8 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Huawei G8 at 5.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
6.0
design
7.0
camera
5.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, July |
| Status | Available. Released 2015, October |
BODY | |
| Dimensions | 152 x 76.5 x 7.5 mm (5.98 x 3.01 x 0.30 in) |
| Weight | 167 (5.89 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow); EMUI 3.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.4, 22mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | FM radio |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Gold |
| Models | RIO-AL00 |
| Price | 364 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei G8 released?
The Huawei G8 was announced 2015, July.
What is the Huawei G8's display size?
The Huawei G8 has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei G8 have?
The Huawei G8 is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Huawei G8 have?
The Huawei G8 is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Huawei G8 have?
The Huawei G8 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei G8 battery capacity?
The Huawei G8 has a 3000 mAh battery.
Does the Huawei G8 support 5G?
No, the Huawei G8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei G8 run?
The Huawei G8 runs Android 5.1 (full: Android 5.1 (Lollipop), upgradable to 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Huawei G8?
AppsApk's editorial team rates the Huawei G8 at 5.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.