Huawei G9 Plus
4.1/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3340 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Huawei G9 Plus is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 16 MP main camera, a 3340 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Huawei G9 Plus at 4.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
3.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA, LTE |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, August |
| Status | Available. Released 2016, August |
BODY | |
| Dimensions | 151.8 x 75.7 x 7.3 mm (5.98 x 2.98 x 0.29 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); EMUI 4.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (14 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 506 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 16 MP, 1/2.8", 1.12µm, PDAF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic DTS Sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (region dependent) |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3340 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White, Gold |
| Models | MLA-UL00, MLA-TL10 |
| Price | 309 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei G9 Plus released?
The Huawei G9 Plus was announced 2016, August.
What is the Huawei G9 Plus's display size?
The Huawei G9 Plus has a 5.5 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei G9 Plus have?
The Huawei G9 Plus is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Huawei G9 Plus have?
The Huawei G9 Plus is available with 32GB / 3GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Huawei G9 Plus have?
The Huawei G9 Plus features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Huawei G9 Plus battery capacity?
The Huawei G9 Plus has a 3340 mAh battery.
Does the Huawei G9 Plus support 5G?
No, the Huawei G9 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei G9 Plus run?
The Huawei G9 Plus runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Huawei G9 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Huawei G9 Plus at 4.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.