Huawei Mate 10 Lite
5.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.9 inches · 5.9 inches
- Camera16 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3340 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Huawei Mate 10 Lite is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.9 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 3340 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Huawei Mate 10 Lite at 5.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
5.0
display
5.0
design
6.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) , LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, October |
| Status | Available. Released 2017, November |
BODY | |
| Dimensions | 156.2 x 75.2 x 7.5 mm (6.15 x 2.96 x 0.30 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.9 inches, 89.8 cm2 (~76.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 5.9 inches, 89.8 cm2 (~76.5% screen-to-body ratio) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo); EMUI 5.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 659 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T830 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 16 MP, f/2.2, 27mm (wide), PDAF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 13 MP, f/2.0, 26mm (wide) 2 MP, depth sensor |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3340 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Graphite Black, Prestige Gold, Aurora Blue |
| Models | RNE-L21, RNE-L22, RNE-L01, RNE-L02, RNE-L11, RNE-L23, RNE-L03 |
| Price | 210 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Mate 10 Lite released?
The Huawei Mate 10 Lite was announced 2017, October.
What is the Huawei Mate 10 Lite's display size?
The Huawei Mate 10 Lite has a 5.9 inches display with 5.9 inches resolution.
How much RAM does the Huawei Mate 10 Lite have?
The Huawei Mate 10 Lite comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Mate 10 Lite have?
The Huawei Mate 10 Lite is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Huawei Mate 10 Lite have?
The Huawei Mate 10 Lite features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Huawei Mate 10 Lite battery capacity?
The Huawei Mate 10 Lite has a 3340 mAh battery.
Does the Huawei Mate 10 Lite support 5G?
No, the Huawei Mate 10 Lite does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Mate 10 Lite run?
The Huawei Mate 10 Lite runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Mate 10 Lite?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Mate 10 Lite at 5.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.