Huawei Mate 10 Porsche Design
8.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×2160
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Huawei Mate 10 Porsche Design is a smartphone announced 2017. Key specs include a 6.0 inches display, 6 GB RAM, up to 256GB storage, a Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Huawei Mate 10 Porsche Design at 8.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
7.0
connectivity
9.0
display
9.0
design
9.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 9(1800), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat18 1200/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, October |
| Status | Available. Released 2017, November |
BODY | |
| Dimensions | 154.2 x 74.5 x 7.9 mm (6.07 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~80.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo); EMUI 9.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 970 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP12 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.6, 27mm (wide), 1/2.9", 1.25µm, PDAF, Laser AF, OIS 20 MP B/W, f/1.6, 27mm (wide), 2x lossless zoom, PDAF, Laser AF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.2", 1.4µm, AF" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No 32-bit/384kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 22.5W (58% in 30 min) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Diamond Black |
| Price | 663 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Mate 10 Porsche Design released?
The Huawei Mate 10 Porsche Design was announced 2017, October.
What is the Huawei Mate 10 Porsche Design's display size?
The Huawei Mate 10 Porsche Design has a 6.0 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Mate 10 Porsche Design have?
The Huawei Mate 10 Porsche Design comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Mate 10 Porsche Design have?
The Huawei Mate 10 Porsche Design is available with 256GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Huawei Mate 10 Porsche Design have?
The Huawei Mate 10 Porsche Design features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Huawei Mate 10 Porsche Design battery capacity?
The Huawei Mate 10 Porsche Design has a 4000 mAh battery.
Does the Huawei Mate 10 Porsche Design support 5G?
No, the Huawei Mate 10 Porsche Design does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Mate 10 Porsche Design run?
The Huawei Mate 10 Porsche Design runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Mate 10 Porsche Design?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Mate 10 Porsche Design at 8.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN