Huawei Mate 10 Pro
4.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×2160
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Huawei Mate 10 Pro is a smartphone announced 2017. Key specs include a 6.0 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Huawei Mate 10 Pro at 4.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
2.0
display
3.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 9(1800), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat18 1200/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, October |
| Status | Available. Released 2017, November |
BODY | |
| Dimensions | 154.2 x 74.5 x 7.9 mm (6.07 x 2.93 x 0.31 in) |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.9 cm2 (~80.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 970 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP12 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.6, 27mm (wide), 1/2.9", 1.25µm, PDAF, Laser AF, OIS 20 MP B/W, f/1.6, 27mm (wide), 2x lossless zoom, PDAF, Laser AF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.2", 1.4µm, AF" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No 32-bit/384kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; USB Host |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 22.5W (58% in 30 min) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Blue, Titanium Gray, Mocha Brown, Pink Gold |
| Models | BLA-L29, BLA-L09, BLA-AL00, BLA-A09 |
| Price | 442 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Mate 10 Pro released?
The Huawei Mate 10 Pro was announced 2017, October.
What is the Huawei Mate 10 Pro's display size?
The Huawei Mate 10 Pro has a 6.0 inches display with 1080 x 2160 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Mate 10 Pro have?
The Huawei Mate 10 Pro is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Mate 10 Pro have?
The Huawei Mate 10 Pro is available with 64GB / 4GB / 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Huawei Mate 10 Pro have?
The Huawei Mate 10 Pro features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Huawei Mate 10 Pro battery capacity?
The Huawei Mate 10 Pro has a 4000 mAh battery.
Does the Huawei Mate 10 Pro support 5G?
No, the Huawei Mate 10 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Mate 10 Pro run?
The Huawei Mate 10 Pro runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Mate 10 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Mate 10 Pro at 4.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN