Huawei Mate 10
5.4/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.9 inches · 1440×2560
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Huawei Mate 10 is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.9 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Huawei Mate 10 at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
4.0
connectivity
6.0
display
4.0
design
6.0
camera
6.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 9(1800), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300) - ALP-L09, ALP-L29 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat16 1024/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, October |
| Status | Available. Released 2017, November |
BODY | |
| Dimensions | 150.5 x 77.8 x 8.2 mm (5.93 x 3.06 x 0.32 in) |
| Weight | 186 g (6.56 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.9 inches, 95.6 cm2 (~81.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~499 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 970 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP12 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/1.6, 27mm (wide), 1/2.9", 1.25µm, PDAF, Laser AF, OIS 20 MP B/W, f/1.6, 27mm (wide), 2x lossless zoom, PDAF, Laser AF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.2", 1.4µm, AF" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/384kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector; USB Host |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 22.5W (58% in 30 min) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Mocha Brown, Black, Champagne Gold, Pink Gold |
| Models | ALP-L29, ALP-L09, ALP-AL00 |
| Price | 409 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Mate 10 released?
The Huawei Mate 10 was announced 2017, October.
What is the Huawei Mate 10's display size?
The Huawei Mate 10 has a 5.9 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Mate 10 have?
The Huawei Mate 10 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Mate 10 have?
The Huawei Mate 10 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Huawei Mate 10 have?
The Huawei Mate 10 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Huawei Mate 10 battery capacity?
The Huawei Mate 10 has a 4000 mAh battery.
Does the Huawei Mate 10 support 5G?
No, the Huawei Mate 10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Mate 10 run?
The Huawei Mate 10 runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Mate 10?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Mate 10 at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.