Huawei Mate 20 lite
3.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.3 inches · 1080×2340
- Camera20 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3750 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Huawei Mate 20 lite is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.3 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 3750 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Huawei Mate 20 lite at 3.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
3.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (SNE-LX1 DS, SNE-LX3 DS, INE-LX2) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - SNE-LX1, SNE-LX3 , HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - SNE-LX2 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - SNE-LX1 LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - SNE-LX2, INE-LX2 , LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 17(700), 28(700) - SNE-LX3 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, August |
| Status | Available. Released 2018, September |
BODY | |
| Dimensions | 158.3 x 75.3 x 7.6 mm (6.23 x 2.96 x 0.30 in) |
| Weight | 172 g (6.07 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.3 inches, 97.4 cm2 (~81.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~409 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 710 (12 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 20 MP, f/1.8, 27mm (wide), PDAF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 24 MP, f/2.0, 26mm (wide) 2 MP, depth sensor |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes (SNE-LX1 only) |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3750 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Sapphire Blue, Black, Platinum gold |
| Models | SNE-AL00, SNE-LX1, SNE-LX2, SNE-LX3, INE-LX2 |
| Price | 232 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Mate 20 lite released?
The Huawei Mate 20 lite was announced 2018, August.
What is the Huawei Mate 20 lite's display size?
The Huawei Mate 20 lite has a 6.3 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Mate 20 lite have?
The Huawei Mate 20 lite is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Mate 20 lite have?
The Huawei Mate 20 lite is available with 64GB / 4GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Huawei Mate 20 lite have?
The Huawei Mate 20 lite features a 20 MP main camera. Specifications: 20 MP.
What is the Huawei Mate 20 lite battery capacity?
The Huawei Mate 20 lite has a 3750 mAh battery.
Does the Huawei Mate 20 lite support 5G?
No, the Huawei Mate 20 lite does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Mate 20 lite run?
The Huawei Mate 20 lite runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Mate 20 lite?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Mate 20 lite at 3.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN