Huawei Mate 20 Pro
5.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.39 inches · 1440×3120
- Camera40 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4200 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Huawei Mate 20 Pro is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.39 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) chipset, a 40 MP main camera, a 4200 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Huawei Mate 20 Pro at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
4.0
camera
4.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 9(1800), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat21 1400/200 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, November |
BODY | |
| Dimensions | 157.8 x 72.3 x 8.6 mm (6.21 x 2.85 x 0.34 in) |
| Weight | 189 g (6.67 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass (Gorilla Glass 5), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~87.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~538 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 980 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP10 |
MEMORY | |
| Card slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 40 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/1.7", PDAF, Laser AF 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), 1/4", PDAF, Laser AF, OIS, 3x optical zoom 20 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide), 1/2.7", PDAF, Laser AF |
| Features | Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@960fps |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 24 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No 32-bit/384kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 40W (70% in 30 min) Fast wireless charging 15W Power bank/Reverse wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Emerald Green, Midnight Blue, Twilight, Pink Gold, Black |
| Models | LYA-L09, LYA-L29, LYA-AL00, LYA-AL10, LYA-TL00, LYA-L0C |
| Price | 641 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Mate 20 Pro released?
The Huawei Mate 20 Pro was announced 2018, October.
What is the Huawei Mate 20 Pro's display size?
The Huawei Mate 20 Pro has a 6.39 inches display with 1440 x 3120 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Mate 20 Pro have?
The Huawei Mate 20 Pro is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Mate 20 Pro have?
The Huawei Mate 20 Pro is available with 128GB / 6GB / 8GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Huawei Mate 20 Pro have?
The Huawei Mate 20 Pro features a 40 MP main camera. Specifications: 40 MP.
What is the Huawei Mate 20 Pro battery capacity?
The Huawei Mate 20 Pro has a 4200 mAh battery.
Does the Huawei Mate 20 Pro support 5G?
No, the Huawei Mate 20 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Mate 20 Pro run?
The Huawei Mate 20 Pro runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Mate 20 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Mate 20 Pro at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.