Huawei Mate 20 RS Porsche Design
8.3/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.39 inches · 1440×3120
- Camera40 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4200 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Huawei Mate 20 RS Porsche Design is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.39 inches display, 8 GB RAM, up to 256GB storage, a Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) chipset, a 40 MP main camera, a 4200 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Huawei Mate 20 RS Porsche Design at 8.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
9.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 9(1800), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat21 1400/200 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, December |
BODY | |
| Dimensions | 157.8 x 72.3 x 9.7 mm (6.21 x 2.85 x 0.38 in) |
| Weight | 187 g (6.60 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, leather/glass back, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~87.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio (~538 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 980 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP10 |
MEMORY | |
| Card slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 40 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/1.7", PDAF, Laser AF 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), 1/4", PDAF, Laser AF, OIS, 3x optical zoom 20 MP, f/2.2, 16mm (ultrawide), 1/2.7", PDAF, Laser AF |
| Features | Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@960fps |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 24 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No 32-bit/384kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 40W (70% in 30 min) Qi wireless fast charging 15W Reverse wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red (China only) |
| Models | LYA-L29, LYA-AL00P |
| Price | 1322 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Mate 20 RS Porsche Design released?
The Huawei Mate 20 RS Porsche Design was announced 2018, October.
What is the Huawei Mate 20 RS Porsche Design's display size?
The Huawei Mate 20 RS Porsche Design has a 6.39 inches display with 1440 x 3120 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Mate 20 RS Porsche Design have?
The Huawei Mate 20 RS Porsche Design comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Mate 20 RS Porsche Design have?
The Huawei Mate 20 RS Porsche Design is available with 256GB / 8GB / 512GB of internal storage.
What camera does the Huawei Mate 20 RS Porsche Design have?
The Huawei Mate 20 RS Porsche Design features a 40 MP main camera. Specifications: 40 MP.
What is the Huawei Mate 20 RS Porsche Design battery capacity?
The Huawei Mate 20 RS Porsche Design has a 4200 mAh battery.
Does the Huawei Mate 20 RS Porsche Design support 5G?
No, the Huawei Mate 20 RS Porsche Design does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Mate 20 RS Porsche Design run?
The Huawei Mate 20 RS Porsche Design runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Mate 20 RS Porsche Design?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Mate 20 RS Porsche Design at 8.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN