Huawei Mate 20
5.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.53 inches · 1080×2244
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Huawei Mate 20 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.53 inches display, 6 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) chipset, a 12 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Huawei Mate 20 at 5.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 9(1800), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat21 1400/200 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, November |
BODY | |
| Dimensions | 158.2 x 77.2 x 8.3 mm (6.23 x 3.04 x 0.33 in) |
| Weight | 188 g (6.63 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front/back glass & aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.53 inches, 107.5 cm2 (~88.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2244 pixels, 18.7:9 ratio (~381 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass (unspecified version) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 980 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP10 |
MEMORY | |
| Card slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 6GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 12 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.3", PDAF, Laser AF 8 MP, f/2.4, 54mm (telephoto), PDAF, Laser AF, 2x optical zoom 16 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide), PDAF, Laser AF |
| Features | Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@960fps |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 24 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/384kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 22.5W (58% in 30 min) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Blue, Twilight, Black, Emerald Green, Pink Gold |
| Models | HMA-L29, HMA-L09, HMA-LX9, HMA-AL00 |
| Price | 475 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Mate 20 released?
The Huawei Mate 20 was announced 2018, October.
What is the Huawei Mate 20's display size?
The Huawei Mate 20 has a 6.53 inches display with 1080 x 2244 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Mate 20 have?
The Huawei Mate 20 is available with 6 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Mate 20 have?
The Huawei Mate 20 is available with 64GB / 6GB / 128GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Huawei Mate 20 have?
The Huawei Mate 20 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Huawei Mate 20 battery capacity?
The Huawei Mate 20 has a 4000 mAh battery.
Does the Huawei Mate 20 support 5G?
No, the Huawei Mate 20 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Mate 20 run?
The Huawei Mate 20 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Mate 20?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Mate 20 at 5.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.