Huawei Mate 30 5G
7.4/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- Network5G / LTE / HSPA
- Display6.62 inches · 1080×2340
- Camera40 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4200 mAh
- OSAndroid 10.0
Sponsored
The Huawei Mate 30 5G is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.62 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.36 GHz Cortex-A76 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) chipset, a 40 MP main camera, a 4200 mAh battery, and runs Android 10.0. AppsApk rates the Huawei Mate 30 5G at 7.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 9(1800), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | 5G band 41(2500), 77(3700), 78(3500), 79(4700); NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A, 5G (2+ Gbps DL) |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, October |
BODY | |
| Dimensions | 160.8 x 76.1 x 8.4 mm (6.33 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.62 inches, 107.6 cm2 (~87.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~389 ppi density) DCI-P3 HDR10 |
PLATFORM | |
| OS | Android 10.0; EMUI 10 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 990 (7 nm+) |
| CPU | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.36 GHz Cortex-A76 & 4x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP16 |
MEMORY | |
| Card slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 40 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/1.54", PDAF, Laser AF 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), 1/4", PDAF, Laser AF, OIS, 3x optical zoom 16 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide) |
| Features | Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
SELFIE CAMERA | |
| Dual | 24 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.9µm 3D TOF camera" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/384kHz audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 40W Fast wireless charging 27W Power bank/Reverse wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Space Silver, Cosmic Purple, Emerald Green, Orange, Forest Green |
| Models | TAS-AN00, TAS-TN00 |
| Price | About $ 789.99"; |
● Questions about this phone
When was the Huawei Mate 30 5G released?
The Huawei Mate 30 5G was announced 2019, September.
What is the Huawei Mate 30 5G's display size?
The Huawei Mate 30 5G has a 6.62 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Mate 30 5G have?
The Huawei Mate 30 5G is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Mate 30 5G have?
The Huawei Mate 30 5G is available with 128GB / 6GB / 8GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Huawei Mate 30 5G have?
The Huawei Mate 30 5G features a 40 MP main camera. Specifications: 40 MP.
What is the Huawei Mate 30 5G battery capacity?
The Huawei Mate 30 5G has a 4200 mAh battery.
Does the Huawei Mate 30 5G support 5G?
Yes, the Huawei Mate 30 5G supports 5G networks.
What operating system does the Huawei Mate 30 5G run?
The Huawei Mate 30 5G runs Android 10.0 (full: Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the Huawei Mate 30 5G?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Mate 30 5G at 7.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN