Huawei Mate 30 Pro
7.3/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.53 inches · 1176×2400
- Camera40 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4500 mAh
- OSAndroid 10.0
Sponsored
The Huawei Mate 30 Pro is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.53 inches display, 8 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.09 GHz Cortex-A76 & 4x1.86 GHz Cortex-A55) chipset, a 40 MP main camera, a 4500 mAh battery, and runs Android 10.0. AppsApk rates the Huawei Mate 30 Pro at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
8.0
design
7.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 9(1800), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - Global |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 158.1 x 73.1 x 8.8 mm (6.22 x 2.88 x 0.35 in) |
| Weight | 198 g (6.98 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 6), glass back (Gorilla Glass 6), aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.53 inches, 108.7 cm2 (~94.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1176 x 2400 pixels, 18.5:9 ratio (~409 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
PLATFORM | |
| OS | Android 10.0; EMUI 10 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 990 (7 nm+) |
| CPU | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.09 GHz Cortex-A76 & 4x1.86 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP16 |
MEMORY | |
| Card slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, 1080p@960fps, 720p@7680fps, gyro-EIS |
| Quad | 40 MP, f/1.6, 27mm (wide), 1/1.7", PDAF, OIS 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), 1/4", PDAF, OIS, 3x optical zoom 40 MP, f/1.8, 18mm (ultrawide), 1/1.54", PDAF 3D TOF camera |
SELFIE CAMERA | |
| Dual | 32 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.8µm 3D TOF camera" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No 32-bit/384kHz audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 40W Fast wireless charging 27W Power bank/Reverse wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Space Silver, Cosmic Purple, Emerald Green |
| Models | LIO-L09, LIO-L29, LIO-AL00, LIO-TL00 |
| Price | About $ 839.99"; |
● Questions about this phone
When was the Huawei Mate 30 Pro released?
The Huawei Mate 30 Pro was announced 2019, September.
What is the Huawei Mate 30 Pro's display size?
The Huawei Mate 30 Pro has a 6.53 inches display with 1176 x 2400 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Mate 30 Pro have?
The Huawei Mate 30 Pro comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Mate 30 Pro have?
The Huawei Mate 30 Pro is available with 128GB / 8GB / 256GB of internal storage.
What camera does the Huawei Mate 30 Pro have?
The Huawei Mate 30 Pro features a 40 MP main camera. Specifications: 40 MP.
What is the Huawei Mate 30 Pro battery capacity?
The Huawei Mate 30 Pro has a 4500 mAh battery.
Does the Huawei Mate 30 Pro support 5G?
No, the Huawei Mate 30 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Mate 30 Pro run?
The Huawei Mate 30 Pro runs Android 10.0 (full: Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the Huawei Mate 30 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Mate 30 Pro at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.