Huawei Mate 30
7.6/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.62 inches · 1080×2340
- Camera40 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4200 mAh
- OSAndroid 10.0
Sponsored
The Huawei Mate 30 is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.62 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.09 GHz Cortex-A76 & 4x1.86 GHz Cortex-A55) chipset, a 40 MP main camera, a 4200 mAh battery, and runs Android 10.0. AppsApk rates the Huawei Mate 30 at 7.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
7.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 9(1800), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), 66(1700/2100) - Global |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, September |
BODY | |
| Dimensions | 160.8 x 76.1 x 8.4 mm (6.33 x 3.00 x 0.33 in) |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
DISPLAY | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.62 inches, 107.6 cm2 (~87.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~389 ppi density) DCI-P3 HDR10 |
PLATFORM | |
| OS | Android 10.0; EMUI 10 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 990 (7 nm+) |
| CPU | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.09 GHz Cortex-A76 & 4x1.86 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP16 |
MEMORY | |
| Card slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 40 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/1.54", PDAF, Laser AF 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), 1/4", PDAF, Laser AF, OIS, 3x optical zoom 16 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide) |
| Features | Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps, gyro-EIS |
SELFIE CAMERA | |
| Dual | 24 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.9µm 3D TOF camera" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 32-bit/384kHz audio |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Face ID, fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 40W Fast wireless charging 27W Power bank/Reverse wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Space Silver, Cosmic Purple, Emerald Green |
| Models | TAS-L09, TAS-L29, TAS-AL00, TAS-TL00 |
| Price | About $ 549.99"; |
● Questions about this phone
When was the Huawei Mate 30 released?
The Huawei Mate 30 was announced 2019, September.
What is the Huawei Mate 30's display size?
The Huawei Mate 30 has a 6.62 inches display with 1080 x 2340 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Mate 30 have?
The Huawei Mate 30 is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Mate 30 have?
The Huawei Mate 30 is available with 128GB / 6GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Huawei Mate 30 have?
The Huawei Mate 30 features a 40 MP main camera. Specifications: 40 MP.
What is the Huawei Mate 30 battery capacity?
The Huawei Mate 30 has a 4200 mAh battery.
Does the Huawei Mate 30 support 5G?
No, the Huawei Mate 30 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Mate 30 run?
The Huawei Mate 30 runs Android 10.0 (full: Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the Huawei Mate 30?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Mate 30 at 7.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- gearbestView deal
$NaN