Huawei Mate 60 Pro
Updated May 2026
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display—
- Camera—
- Memory256 GB
- BatteryNon-removable Li-Po
- OSHarmonyOS 4 / Current: HarmonyOS 6
Sponsored
The Huawei Mate 60 is a 2023 series of high-end smartphones by the Chinese Huawei corporation from its Huawei Mate series. It has a Kirin 9000s SoC chipset designed by HiSilicon and produced by the SMIC foundry. The Mate 60 supports satellite communications and 5G.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | HarmonyOS 4 / Current: HarmonyOS 6 |
|---|---|
| Chipset | HiSilicon Kirin 9000S (7nm) |
| Storage | 256GB (Pro+ and RS do not have this specification)/512GB/1TB ROM |
| Selfie camera | 13 million pixel ultra-wide angle (F2.4 aperture), ToF camera |
Performance
Powering the Huawei Mate 60 Pro is the HiSilicon Kirin 9000S (7nm) system-on-chip. CPU configuration: HiSilicon Kirin 9000S. Graphics are handled by Maleoon 910 MP4, up to 2.056 TFLOPS (FP32) clocked at 750MHz. Storage options: 256GB (Pro+ and RS do not have this specification)/512GB/1TB ROM.
Camera
Front-facing camera: 13 million pixel ultra-wide angle (F2.4 aperture), ToF camera.
Connectivity
Network support: GSM/ CDMA/ HSPA / CDMA2000/ LTE. Connectivity options include Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, 2 × 2 MIMO, HE160, 1024 QAM, 8 Spatial-stream Sounding MU-MIMO / Bluetooth 5.2, NearLink1.0 (Star Flash), supports SBC, AAC, supports LDAC and L2HC high-definition audio / USB 3.1 Gen 1 Type-C. SIM configuration: Card slot 1: Nano-SIM / Card slot 2: Choose one of the two Nano-SIM or NM memory card.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM/ CDMA/ HSPA / CDMA2000/ LTE |
LAUNCH | |
| Announced | Unreleased direct listing |
| Status | Available. Released 2023 |
BODY | |
| SIM | Card slot 1: Nano-SIM / Card slot 2: Choose one of the two Nano-SIM or NM memory card |
| Build | Slate |
PLATFORM | |
| OS | HarmonyOS 4 / Current: HarmonyOS 6 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 9000S (7nm) |
| CPU | HiSilicon Kirin 9000S |
| GPU | Maleoon 910 MP4, up to 2.056 TFLOPS (FP32) clocked at 750MHz |
MEMORY | |
| Card slot | NM card up to 256GB |
| Internal | 256GB (Pro+ and RS do not have this specification)/512GB/1TB ROM |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 million pixel ultra-wide angle (F2.4 aperture), ToF camera |
SOUND | |
| Loudspeaker | stereo |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax, 2 × 2 MIMO, HE160, 1024 QAM, 8 Spatial-stream Sounding MU-MIMO / Bluetooth 5.2, NearLink1.0 (Star Flash), supports SBC, AAC, supports LDAC and L2HC high-definition audio / USB 3.1 Gen 1 Type-C |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |