Huawei Mate 70 Pro
Updated May 2026
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display—
- Camera50 MP
- Memory—
- BatteryNon-removable Li-Po
- OSstandard SKU / Current: HarmonyOS 6
Sponsored
Huawei Mate 70 is a series of high-end smartphones manufactured by Huawei and released on the market in China in November 2024. The base model has a titanium casing. It features a 5,300 mAh battery, a 50 MP camera, up to 1 TB storage, 12 GB RAM and Beidou satellite connectivity. It runs the newly-launched operating system HarmonyOS 5 that is no longer compatible with Android.
Source: spec data adapted from Wikipedia, available under CC BY-SA 4.0.
Key specifications
| OS | standard SKU / Current: HarmonyOS 6 |
|---|---|
| Storage | (UFS 4.0 specification) |
| Display | 1 panel: 6.9 in / Resolution: / 1316 x 2832 px |
| Main camera | 50 MP, f/1.4-f/4.0, 24mm (wide), PDAF, OIS / 12 MP, f/2.1, 93mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3.5x Optical zoom / 40 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), PDAF |
| Selfie camera | 13 MP, f/2.4, 18mm (ultrawide) / TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
Design and display
The Huawei Mate 70 Pro features a modern display measuring approximately 6.x inches. Display details: 1 panel: 6.9 in / Resolution: / 1316 x 2832 px. The handset weighs around 200 g and is built in a Slate form factor.
Camera
The rear camera system on the Huawei Mate 70 Pro: 50 MP, f/1.4-f/4.0, 24mm (wide), PDAF, OIS / 12 MP, f/2.1, 93mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3.5x Optical zoom / 40 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), PDAF. Front-facing camera: 13 MP, f/2.4, 18mm (ultrawide) / TOF 3D, (depth/biometrics sensor).
Connectivity
Network support: GSM/ CDMA/ HSPA / CDMA2000/ LTE. Connectivity options include Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, 2x2 MIMO, HE160, 4096 QAM, 8 spatial-stream sounding MU-MIMO / Bluetooth 5.2, Bluetooth Low Energy, SBC, AAC, LDAC and L2HC, HD audio / NearLink / USB 3.1 Gen1 Type-C. SIM configuration: Dual SIM (Nano-SIM).
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM/ CDMA/ HSPA / CDMA2000/ LTE |
LAUNCH | |
| Announced | November 26, 2024 |
| Status | China |
BODY | |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM) |
| Build | Slate |
DISPLAY | |
| Type | 1 panel: 6.9 in / Resolution: / 1316 x 2832 px |
PLATFORM | |
| OS | standard SKU / Current: HarmonyOS 6 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | (UFS 4.0 specification) |
MAIN CAMERA | |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps |
| Single | 50 MP, f/1.4-f/4.0, 24mm (wide), PDAF, OIS / 12 MP, f/2.1, 93mm (periscope telephoto), PDAF, OIS, 3.5x Optical zoom / 40 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 13 MP, f/2.4, 18mm (ultrawide) / TOF 3D, (depth/biometrics sensor) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers, High-definition, no 3.5mm jack |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac/ax/be, 2x2 MIMO, HE160, 4096 QAM, 8 spatial-stream sounding MU-MIMO / Bluetooth 5.2, Bluetooth Low Energy, SBC, AAC, LDAC and L2HC, HD audio / NearLink / USB 3.1 Gen1 Type-C |
| Bluetooth | 5.x, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | USB Type-C |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po |