Huawei Mate 8
4.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×1920
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Huawei Mate 8 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 6.0 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A72 & 4x1.8 GHz Cortex A53) chipset, a 16 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Huawei Mate 8 at 4.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
4.0
camera
3.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (optional) |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - NXT-L29, NXT-L09 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 38(2600), 39(1900), 40(2300) - NXT-L29 , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300) - NXT-L09 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, November |
| Status | Available. Released 2015, November |
BODY | |
| Dimensions | 157.1 x 80.6 x 7.9 mm (6.19 x 3.17 x 0.31 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| SIM | Nano-SIM - NXT-L09 , Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) - NXT-L29 |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS-NEO LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 98.7 cm2 (~78.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~368 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat); EMUI 4 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 950 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A72 & 4x1.8 GHz Cortex A53) |
| GPU | Mali-T880 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM (L09, L29), 64GB 4GB RAM (L29) |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@60fps, 1080p@30fps, 720p@120fps |
| Single | 16 MP, f/2.0, 27mm (wide), 1/2.8", PDAF, OIS |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.4, 26mm (wide) |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W: 37% in 30 min |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Champagne Gold, Moonlight Silver, Space Gray, Mocha Brown |
| Models | NXT-AL10, NXT-CL00, NXT-DL00, NXT-TL00, NXT-L09, NXT-L29 |
| Price | 331 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Mate 8 released?
The Huawei Mate 8 was announced 2015, November.
What is the Huawei Mate 8's display size?
The Huawei Mate 8 has a 6.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Mate 8 have?
The Huawei Mate 8 is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Mate 8 have?
The Huawei Mate 8 is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Huawei Mate 8 have?
The Huawei Mate 8 features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the Huawei Mate 8 battery capacity?
The Huawei Mate 8 has a 4000 mAh battery.
Does the Huawei Mate 8 support 5G?
No, the Huawei Mate 8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Mate 8 run?
The Huawei Mate 8 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow), upgradable to 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Mate 8?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Mate 8 at 4.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN