Huawei Mate 9 Porsche Design
7.1/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.5 inches · 1440×2560
- Camera12 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Huawei Mate 9 Porsche Design is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 6 GB RAM, up to 256GB storage, a Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Huawei Mate 9 Porsche Design at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
9.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
5.0
camera
6.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 , CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 , CDMA2000 1xEV-DO & TD-SCDM |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 9(1800), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 29(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, November |
| Status | Available. Released 2017, January |
BODY | |
| Dimensions | 152 x 75 x 7.5 mm (5.98 x 2.95 x 0.30 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum frame, back |
DISPLAY | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~534 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 960 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 MP8 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/2.9", 1.25µm, PDAF, Laser AF, OIS 20 MP B/W, f/2.2, 27mm (wide), 2x lossless zoom, PDAF, Laser AF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/3.2", 1.4µm, AF" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 22.5W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Graphite Black |
| Price | 1018 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Mate 9 Porsche Design released?
The Huawei Mate 9 Porsche Design was announced 2016, November.
What is the Huawei Mate 9 Porsche Design's display size?
The Huawei Mate 9 Porsche Design has a 5.5 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Mate 9 Porsche Design have?
The Huawei Mate 9 Porsche Design comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Mate 9 Porsche Design have?
The Huawei Mate 9 Porsche Design is available with 256GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Huawei Mate 9 Porsche Design have?
The Huawei Mate 9 Porsche Design features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Huawei Mate 9 Porsche Design battery capacity?
The Huawei Mate 9 Porsche Design has a 4000 mAh battery.
Does the Huawei Mate 9 Porsche Design support 5G?
No, the Huawei Mate 9 Porsche Design does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Huawei Mate 9 Porsche Design run?
The Huawei Mate 9 Porsche Design runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Mate 9 Porsche Design?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Mate 9 Porsche Design at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.