Huawei Mate 9 Pro
3.9/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 5.5 inches
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Huawei Mate 9 Pro is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Huawei Mate 9 Pro at 3.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
4.0
design
4.0
camera
5.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 9(1800), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 29(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, November |
| Status | Available. Released 2017, January |
BODY | |
| Dimensions | 152 x 75 x 7.5 mm (5.98 x 2.95 x 0.30 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum frame, back |
DISPLAY | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.2% screen-to-body ratio) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 960 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 MP8 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/2.9", 1.25µm, PDAF, Laser AF, OIS 20 MP B/W, f/2.2, 27mm (wide), 2x lossless zoom, PDAF, Laser AF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/3.2", 1.4µm, AF" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 22.5W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Haze Gold, Titanium Grey |
| Models | LON-L29, LON-AL00 |
| Price | 442 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Mate 9 Pro released?
The Huawei Mate 9 Pro was announced 2016, November.
What is the Huawei Mate 9 Pro's display size?
The Huawei Mate 9 Pro has a 5.5 inches display with 5.5 inches resolution.
How much RAM does the Huawei Mate 9 Pro have?
The Huawei Mate 9 Pro is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Mate 9 Pro have?
The Huawei Mate 9 Pro is available with 64GB / 4GB / 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Huawei Mate 9 Pro have?
The Huawei Mate 9 Pro features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Huawei Mate 9 Pro battery capacity?
The Huawei Mate 9 Pro has a 4000 mAh battery.
Does the Huawei Mate 9 Pro support 5G?
No, the Huawei Mate 9 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Mate 9 Pro run?
The Huawei Mate 9 Pro runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Mate 9 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Mate 9 Pro at 3.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN