Huawei Mate RS Porsche Design
8.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1440×2880
- Camera40 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Huawei Mate RS Porsche Design is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 6 GB RAM, up to 256GB storage, a Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 40 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Huawei Mate RS Porsche Design at 8.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
9.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
7.0
camera
9.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat18 1200/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, March |
| Status | Available. Released 2018, April |
BODY | |
| Dimensions | 152.9 x 72.5 x 8.5 mm (6.02 x 2.85 x 0.33 in) |
| Weight | 183 g (6.46 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 92.6 cm2 (~83.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2880 pixels, 18:9 ratio (~538 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo); EMUI 9.1 |
| Chipset | Hisilicon Kirin 970 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G72 MP12 |
MEMORY | |
| Card slot | No |
| Internal | 256GB 6GB RAM, 512GB 6GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 40 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/1.7", PDAF, Laser AF, OIS 8 MP, f/2.4, 80mm (telephoto), 1/4", PDAF, Laser AF, OIS, 3x optical zoom 20 MP B/W, f/1.6, 27mm (wide), 1/2.7", PDAF, Laser AF, OIS |
| Features | Leica optics, dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p, 720p@960fps |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 24 MP, AF, f/2.0 |
| Single | 24 MP, AF, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No 32-bit/384kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, EDR, aptX HD |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprints (rear-mounted and under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 22.5W (58% in 30 min) Qi wireless charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Red |
| Models | NEO-L29, NEO-AL00 |
| Price | 1438 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Mate RS Porsche Design released?
The Huawei Mate RS Porsche Design was announced 2018, March.
What is the Huawei Mate RS Porsche Design's display size?
The Huawei Mate RS Porsche Design has a 6.0 inches display with 1440 x 2880 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Mate RS Porsche Design have?
The Huawei Mate RS Porsche Design comes with 6 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Mate RS Porsche Design have?
The Huawei Mate RS Porsche Design is available with 256GB / 6GB / 512GB of internal storage.
What camera does the Huawei Mate RS Porsche Design have?
The Huawei Mate RS Porsche Design features a 40 MP main camera. Specifications: 40 MP.
What is the Huawei Mate RS Porsche Design battery capacity?
The Huawei Mate RS Porsche Design has a 4000 mAh battery.
Does the Huawei Mate RS Porsche Design support 5G?
No, the Huawei Mate RS Porsche Design does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Mate RS Porsche Design run?
The Huawei Mate RS Porsche Design runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Mate RS Porsche Design?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Mate RS Porsche Design at 8.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.