Huawei Mate X
6.7/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Coming soon
- Network5G / LTE / HSPA
- Display8.0 inches · 2200×2480
- Camera40 MP
- Memory8 GB RAM
- Battery4500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Huawei Mate X is a smartphone announced 2019. Key specs include a 8.0 inches display, 8 GB RAM, up to 512GB storage, a Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) chipset, a 40 MP main camera, a 4500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Huawei Mate X at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 6(900), 7(2600), 8(900), 9(1800), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 32(1500), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| 5G | 5G NSA / Sub6 / mmWave; N41/N77/N78/N79 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat21 1400/200 Mbps, 5G (2+ Gbps DL) |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, February |
| Status | Coming soon. Exp. release 2019, November |
BODY | |
| Dimensions | Unfolded: 161.3 x 146.2 x 5.4 mm ,Folded: 161.3 x 78.3 x 11 mm |
| Weight | 295 g (10.41 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | OLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 205.0 cm2 (~86.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2200 x 2480 pixels (~414 ppi density) Folded cover display: 6.6", AMOLED, 1148 x 2480 pixels (19.5:9) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 980 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP10 |
MEMORY | |
| Card slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 512GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Leica optics, dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Quad | 40 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/1.7", PDAF 8 MP, f/2.4, 52mm (telephoto) 16 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide) TOF 3D camera |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No - uses main camera |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 55W Huawei SuperCharge (85% in 30 min) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Interstellar Blue |
| Price | About $ 9,999.99"; |
● Questions about this phone
When was the Huawei Mate X released?
The Huawei Mate X was announced 2019, February.
What is the Huawei Mate X's display size?
The Huawei Mate X has a 8.0 inches display with 2200 x 2480 pixels (~414 ppi density)
Folded cover display: 6.6" resolution.
How much RAM does the Huawei Mate X have?
The Huawei Mate X comes with 8 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Mate X have?
The Huawei Mate X is available with 512GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Huawei Mate X have?
The Huawei Mate X features a 40 MP main camera. Specifications: 40 MP.
What is the Huawei Mate X battery capacity?
The Huawei Mate X has a 4500 mAh battery.
Does the Huawei Mate X support 5G?
Yes, the Huawei Mate X supports 5G networks.
What operating system does the Huawei Mate X run?
The Huawei Mate X runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Mate X?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Mate X at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.