Huawei MatePad Pro
7.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display10.8 inches · 2560×1600
- Camera13 MP
- Memory6 GB RAM
- Battery7250 mAh
- OSAndroid 10.0
Sponsored
The Huawei MatePad Pro is a tablet announced 2019. Key specs include a 10.8 inches display, 6 GB RAM, up to 128GB storage, a Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.09 GHz Cortex-A76 & 4x1.86 GHz Cortex-A55) chipset, a 13 MP main camera, a 7250 mAh battery, and runs Android 10.0. AppsApk rates the Huawei MatePad Pro at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
display
7.0
design
7.0
connectivity
8.0
camera
6.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, November |
| Status | Available. Released 2019, December |
BODY | |
| Dimensions | 246 x 159 x 7.2 mm (9.69 x 6.26 x 0.28 in) |
| Weight | 460 g (1.01 lb) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.8 inches, 338.2 cm2 (~86.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio (~280 ppi density) DCI-P3 540 nits typ. brightness |
PLATFORM | |
| OS | Android 10.0; EMUI 10 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 990 (7 nm+) |
| CPU | Octa-core (2x2.86 GHz Cortex-A76 & 2x2.09 GHz Cortex-A76 & 4x1.86 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP16 |
MEMORY | |
| Card slot | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 128GB 6GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/1.8, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS (LTE model only) |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 40W Fast wireless charging 15W Power bank/Reverse wireless charging 7.5W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 7250 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray, White, Green, Orange |
| Models | MRX-AL09, MRX-AL19, MRX-W09, MRX-W19 |
| Price | About 502 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei MatePad Pro released?
The Huawei MatePad Pro was announced 2019, November.
What is the Huawei MatePad Pro's display size?
The Huawei MatePad Pro has a 10.8 inches display with 2560 x 1600 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei MatePad Pro have?
The Huawei MatePad Pro is available with 6 GB or 8 GB of RAM.
How much storage does the Huawei MatePad Pro have?
The Huawei MatePad Pro is available with 128GB / 6GB / 256GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Huawei MatePad Pro have?
The Huawei MatePad Pro features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei MatePad Pro battery capacity?
The Huawei MatePad Pro has a 7250 mAh battery.
Does the Huawei MatePad Pro support 5G?
No, the Huawei MatePad Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei MatePad Pro run?
The Huawei MatePad Pro runs Android 10.0 (full: Android 10.0).
What is AppsApk's rating for the Huawei MatePad Pro?
AppsApk's editorial team rates the Huawei MatePad Pro at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN