Huawei MediaPad 7 Youth2
6.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display7.0 inches · 600×1024
- Camera3.15 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4100 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The Huawei MediaPad 7 Youth2 is a tablet announced 2014. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 3.15 MP main camera, a 4100 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the Huawei MediaPad 7 Youth2 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January |
| Status | Available. Released 2014, March |
BODY | |
| Dimensions | 193.4 x 120.6 x 9.9 mm (7.61 x 4.75 x 0.39 in) |
| Weight | 350 g (12.35 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~59.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean); EMUI 1.6 |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM, 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 3.15 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black/Gold |
| Price | About 176 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei MediaPad 7 Youth2 released?
The Huawei MediaPad 7 Youth2 was announced 2014, January.
What is the Huawei MediaPad 7 Youth2's display size?
The Huawei MediaPad 7 Youth2 has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei MediaPad 7 Youth2 have?
The Huawei MediaPad 7 Youth2 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Huawei MediaPad 7 Youth2 have?
The Huawei MediaPad 7 Youth2 is available with 4GB / 1GB / 8GB of internal storage.
What camera does the Huawei MediaPad 7 Youth2 have?
The Huawei MediaPad 7 Youth2 features a 3.15 MP main camera. Specifications: 3.15 MP.
What is the Huawei MediaPad 7 Youth2 battery capacity?
The Huawei MediaPad 7 Youth2 has a 4100 mAh battery.
Does the Huawei MediaPad 7 Youth2 support 5G?
No, the Huawei MediaPad 7 Youth2 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Huawei MediaPad 7 Youth2 run?
The Huawei MediaPad 7 Youth2 runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Huawei MediaPad 7 Youth2?
AppsApk's editorial team rates the Huawei MediaPad 7 Youth2 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.