Huawei MediaPad M1
6.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display8.0 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4800 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The Huawei MediaPad M1 is a tablet announced 2014. Key specs include a 8.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.6 GHz Cortex-A9 chipset, a 5 MP main camera, a 4800 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the Huawei MediaPad M1 at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, May |
BODY | |
| Dimensions | 214.4 x 120.7 x 7.9 mm (8.44 x 4.75 x 0.31 in) |
| Weight | 329 g (11.61 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~189 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean); EMUI 2 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 910 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.6 GHz Cortex-A9 |
| GPU | Mali-450MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes DTS sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot (3G) |
| Bluetooth | 4.0, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Tulip, Carnation, Lily/Lotus, Titanium Gray |
| Price | About 331 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei MediaPad M1 released?
The Huawei MediaPad M1 was announced 2014, February.
What is the Huawei MediaPad M1's display size?
The Huawei MediaPad M1 has a 8.0 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei MediaPad M1 have?
The Huawei MediaPad M1 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Huawei MediaPad M1 have?
The Huawei MediaPad M1 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Huawei MediaPad M1 have?
The Huawei MediaPad M1 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Huawei MediaPad M1 battery capacity?
The Huawei MediaPad M1 has a 4800 mAh battery.
Does the Huawei MediaPad M1 support 5G?
No, the Huawei MediaPad M1 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei MediaPad M1 run?
The Huawei MediaPad M1 runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Huawei MediaPad M1?
AppsApk's editorial team rates the Huawei MediaPad M1 at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.