Huawei MediaPad M2 7.0
6.6/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display7.0 inches · 1200×1920
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4360 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Huawei MediaPad M2 7.0 is a tablet announced 2016. Key specs include a 7.0 inches display, 3 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 4360 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Huawei MediaPad M2 7.0 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, May |
| Status | Available. Released 2016, June |
BODY | |
| Dimensions | 187.4 x 105.8 x 8.2 mm (7.38 x 4.17 x 0.32 in) |
| Weight | 250 g (8.82 oz) |
| SIM | Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 142.1 cm2 (~71.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~323 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop); EMUI |
| Chipset | Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 405 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 3GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4360 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Blue, Gold, Pink |
| Price | About 221 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei MediaPad M2 7.0 released?
The Huawei MediaPad M2 7.0 was announced 2016, May.
What is the Huawei MediaPad M2 7.0's display size?
The Huawei MediaPad M2 7.0 has a 7.0 inches display with 1200 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei MediaPad M2 7.0 have?
The Huawei MediaPad M2 7.0 comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Huawei MediaPad M2 7.0 have?
The Huawei MediaPad M2 7.0 is available with 16GB / 3GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Huawei MediaPad M2 7.0 have?
The Huawei MediaPad M2 7.0 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei MediaPad M2 7.0 battery capacity?
The Huawei MediaPad M2 7.0 has a 4360 mAh battery.
Does the Huawei MediaPad M2 7.0 support 5G?
No, the Huawei MediaPad M2 7.0 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei MediaPad M2 7.0 run?
The Huawei MediaPad M2 7.0 runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Huawei MediaPad M2 7.0?
AppsApk's editorial team rates the Huawei MediaPad M2 7.0 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.