Huawei MediaPad M3 8.4
6.7/ 10
Updated Feb 2020
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display8.4 inches · 1600×2560
- Camera8 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery5100 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Huawei MediaPad M3 8.4 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 8.4 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A72 & 4x1.8 GHz Cortex A53) chipset, a 8 MP main camera, a 5100 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Huawei MediaPad M3 8.4 at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 19(800), 20(800), 28(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, October |
BODY | |
| Dimensions | 215.5 x 124.2 x 7.3 mm (8.48 x 4.89 x 0.29 in) |
| Weight | 326 g (11.50 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.4 inches, 204.6 cm2 (~76.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~359 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow); EMUI 4.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 950 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A72 & 4x1.8 GHz Cortex A53) |
| GPU | Mali-T880 MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Tuned by Harman Kardon |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS/ BDS (market dependant) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Gold |
| Models | BTV-DL09, BTV-W09 |
| Price | About 309 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei MediaPad M3 8.4 released?
The Huawei MediaPad M3 8.4 was announced 2016, September.
What is the Huawei MediaPad M3 8.4's display size?
The Huawei MediaPad M3 8.4 has a 8.4 inches display with 1600 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei MediaPad M3 8.4 have?
The Huawei MediaPad M3 8.4 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Huawei MediaPad M3 8.4 have?
The Huawei MediaPad M3 8.4 is available with 32GB / 4GB / 64GB of internal storage.
What camera does the Huawei MediaPad M3 8.4 have?
The Huawei MediaPad M3 8.4 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Huawei MediaPad M3 8.4 battery capacity?
The Huawei MediaPad M3 8.4 has a 5100 mAh battery.
Does the Huawei MediaPad M3 8.4 support 5G?
No, the Huawei MediaPad M3 8.4 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei MediaPad M3 8.4 run?
The Huawei MediaPad M3 8.4 runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Huawei MediaPad M3 8.4?
AppsApk's editorial team rates the Huawei MediaPad M3 8.4 at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN