Huawei MediaPad M3 Lite 10
6.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display10.1 inches · 1200×1920
- Camera8 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery6660 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Huawei MediaPad M3 Lite 10 is a tablet announced 2017. Key specs include a 10.1 inches display, 4 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 6660 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Huawei MediaPad M3 Lite 10 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
display
7.0
design
6.0
connectivity
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, May |
| Status | Available. Released 2017, June |
BODY | |
| Dimensions | 241.3 x 171.5 x 7.1 mm (9.50 x 6.75 x 0.28 in) |
| Weight | 310 g (10.93 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~71.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat); EMUI 5.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 4GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, gyro (Bach-L09 only) |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 6660 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, white, space grey |
| Models | Bach-L09, Bach-W09 |
| Price | About 276 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei MediaPad M3 Lite 10 released?
The Huawei MediaPad M3 Lite 10 was announced 2017, May.
What is the Huawei MediaPad M3 Lite 10's display size?
The Huawei MediaPad M3 Lite 10 has a 10.1 inches display with 1200 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei MediaPad M3 Lite 10 have?
The Huawei MediaPad M3 Lite 10 is available with 4 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Huawei MediaPad M3 Lite 10 have?
The Huawei MediaPad M3 Lite 10 is available with 16GB / 4GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Huawei MediaPad M3 Lite 10 have?
The Huawei MediaPad M3 Lite 10 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Huawei MediaPad M3 Lite 10 battery capacity?
The Huawei MediaPad M3 Lite 10 has a 6660 mAh battery.
Does the Huawei MediaPad M3 Lite 10 support 5G?
No, the Huawei MediaPad M3 Lite 10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei MediaPad M3 Lite 10 run?
The Huawei MediaPad M3 Lite 10 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Huawei MediaPad M3 Lite 10?
AppsApk's editorial team rates the Huawei MediaPad M3 Lite 10 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN