Huawei MediaPad M3 Lite 8
6.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / CDMA
- Display8.0 inches · 1200×1920
- Camera8 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4800 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Huawei MediaPad M3 Lite 8 is a tablet announced 2017. Key specs include a 8.0 inches display, 4 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 4800 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Huawei MediaPad M3 Lite 8 at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, June |
| Status | Available. Released 2017, June |
BODY | |
| Dimensions | 213.3 x 123.3 x 7.5 mm (8.40 x 4.85 x 0.30 in) |
| Weight | 310 g (10.93 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | S-IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 185.6 cm2 (~70.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~283 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat); EMUI 5.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 16GB 4GB RAM, 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Tuned by Harman Kardon |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, white, space grey |
| Models | CPN-AL00, CPN-W09, CPN-L09 |
| Price | About 270 EUR |
● Questions about this phone
When was the Huawei MediaPad M3 Lite 8 released?
The Huawei MediaPad M3 Lite 8 was announced 2017, June.
What is the Huawei MediaPad M3 Lite 8's display size?
The Huawei MediaPad M3 Lite 8 has a 8.0 inches display with 1200 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei MediaPad M3 Lite 8 have?
The Huawei MediaPad M3 Lite 8 is available with 4 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Huawei MediaPad M3 Lite 8 have?
The Huawei MediaPad M3 Lite 8 is available with 16GB / 4GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Huawei MediaPad M3 Lite 8 have?
The Huawei MediaPad M3 Lite 8 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Huawei MediaPad M3 Lite 8 battery capacity?
The Huawei MediaPad M3 Lite 8 has a 4800 mAh battery.
Does the Huawei MediaPad M3 Lite 8 support 5G?
No, the Huawei MediaPad M3 Lite 8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei MediaPad M3 Lite 8 run?
The Huawei MediaPad M3 Lite 8 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Huawei MediaPad M3 Lite 8?
AppsApk's editorial team rates the Huawei MediaPad M3 Lite 8 at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.