Huawei MediaPad M5 10
6.3/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display10.8 inches · 2560×1600
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery7500 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Huawei MediaPad M5 10 is a tablet announced 2018. Key specs include a 10.8 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 7500 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Huawei MediaPad M5 10 at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, April |
BODY | |
| Dimensions | 258.7 x 171.8 x 7.3 mm (10.19 x 6.76 x 0.29 in) |
| Weight | 498 g (1.10 lb) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.8 inches, 338.2 cm2 (~76.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio (~280 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo); EMUI 8 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 960s (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 7500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Space Gray, Champagne Gold |
| Models | CMR-AL09, CMR-W09 |
| Price | About 290 EUR |
● Questions about this phone
When was the Huawei MediaPad M5 10 released?
The Huawei MediaPad M5 10 was announced 2018, February.
What is the Huawei MediaPad M5 10's display size?
The Huawei MediaPad M5 10 has a 10.8 inches display with 2560 x 1600 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei MediaPad M5 10 have?
The Huawei MediaPad M5 10 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Huawei MediaPad M5 10 have?
The Huawei MediaPad M5 10 is available with 32GB / 4GB / 64GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Huawei MediaPad M5 10 have?
The Huawei MediaPad M5 10 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei MediaPad M5 10 battery capacity?
The Huawei MediaPad M5 10 has a 7500 mAh battery.
Does the Huawei MediaPad M5 10 support 5G?
No, the Huawei MediaPad M5 10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei MediaPad M5 10 run?
The Huawei MediaPad M5 10 runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Huawei MediaPad M5 10?
AppsApk's editorial team rates the Huawei MediaPad M5 10 at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.