Huawei MediaPad M5 8
6.4/ 10
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display8.4 inches · 2560×1600
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery5100 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Huawei MediaPad M5 8 is a tablet announced 2018. Key specs include a 8.4 inches display, 4 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 13 MP main camera, a 5100 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Huawei MediaPad M5 8 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, February |
| Status | Available. Released 2018, April |
BODY | |
| Dimensions | 212.6 x 124.8 x 7.3 mm (8.37 x 4.91 x 0.29 in) |
| Weight | 316 g (11.15 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.4 inches, 204.6 cm2 (~77.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio (~359 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo); EMUI 8 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 960s (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 4GB RAM, 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 5100 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Space Gray, Champagne Gold |
| Models | SHT-AL09, SHT-W09 |
| Price | About 320 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei MediaPad M5 8 released?
The Huawei MediaPad M5 8 was announced 2018, February.
What is the Huawei MediaPad M5 8's display size?
The Huawei MediaPad M5 8 has a 8.4 inches display with 2560 x 1600 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei MediaPad M5 8 have?
The Huawei MediaPad M5 8 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Huawei MediaPad M5 8 have?
The Huawei MediaPad M5 8 is available with 32GB / 4GB / 64GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Huawei MediaPad M5 8 have?
The Huawei MediaPad M5 8 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei MediaPad M5 8 battery capacity?
The Huawei MediaPad M5 8 has a 5100 mAh battery.
Does the Huawei MediaPad M5 8 support 5G?
No, the Huawei MediaPad M5 8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei MediaPad M5 8 run?
The Huawei MediaPad M5 8 runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Huawei MediaPad M5 8?
AppsApk's editorial team rates the Huawei MediaPad M5 8 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.