Huawei MediaPad M5 lite
6.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display10.1 inches · 1920×1200
- Camera8 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery7500 mAh
- OSAndroid 8.0
Sponsored
The Huawei MediaPad M5 lite is a tablet announced 2018. Key specs include a 10.1 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) chipset, a 8 MP main camera, a 7500 mAh battery, and runs Android 8.0. AppsApk rates the Huawei MediaPad M5 lite at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
display
7.0
design
6.0
connectivity
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, September |
| Status | Available. Released 2018, October |
BODY | |
| Dimensions | 243.4 x 162.2 x 7.7 mm (9.58 x 6.39 x 0.30 in) |
| Weight | 475 g (1.05 lb) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.1 inches, 295.8 cm2 (~74.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.0 (Oreo); EMUI 8 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 659 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.36 GHz Cortex-A53 & 4x1.7 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T830 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 9V / 2A 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 7500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Space Gray, Champagne Gold |
| Models | BAH2-L09, BAH2-W09, BAH2-W19 |
| Price | About 221 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei MediaPad M5 lite released?
The Huawei MediaPad M5 lite was announced 2018, September.
What is the Huawei MediaPad M5 lite's display size?
The Huawei MediaPad M5 lite has a 10.1 inches display with 1920 x 1200 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei MediaPad M5 lite have?
The Huawei MediaPad M5 lite is available with 3 GB or 4 GB of RAM.
How much storage does the Huawei MediaPad M5 lite have?
The Huawei MediaPad M5 lite is available with 32GB / 3GB / 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Huawei MediaPad M5 lite have?
The Huawei MediaPad M5 lite features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Huawei MediaPad M5 lite battery capacity?
The Huawei MediaPad M5 lite has a 7500 mAh battery.
Does the Huawei MediaPad M5 lite support 5G?
No, the Huawei MediaPad M5 lite does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei MediaPad M5 lite run?
The Huawei MediaPad M5 lite runs Android 8.0 (full: Android 8.0 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Huawei MediaPad M5 lite?
AppsApk's editorial team rates the Huawei MediaPad M5 lite at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN