Huawei MediaPad M6 10.8
6.4/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display10.8 inches · 2560×1600
- Camera13 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery7500 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The Huawei MediaPad M6 10.8 is a tablet announced 2019. Key specs include a 10.8 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) chipset, a 13 MP main camera, a 7500 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the Huawei MediaPad M6 10.8 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/75 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, June |
| Status | Available. Released 2019, July 10 |
BODY | |
| Dimensions | 257 x 170 x 7.2 mm (10.12 x 6.69 x 0.28 in) |
| Weight | 498 g (1.10 lb) |
| SIM | SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 10.8 inches, 338.2 cm2 (~77.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 2560 x 1600 pixels, 16:10 ratio (~280 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 980 (7 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP10 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 512 GB |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Tuned by Harman Kardon |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, magnetic connector |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 7500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Champagne Gold |
| Price | About 331 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei MediaPad M6 10.8 released?
The Huawei MediaPad M6 10.8 was announced 2019, June.
What is the Huawei MediaPad M6 10.8's display size?
The Huawei MediaPad M6 10.8 has a 10.8 inches display with 2560 x 1600 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei MediaPad M6 10.8 have?
The Huawei MediaPad M6 10.8 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Huawei MediaPad M6 10.8 have?
The Huawei MediaPad M6 10.8 is available with 64GB / 4GB / 128GB of internal storage.
What camera does the Huawei MediaPad M6 10.8 have?
The Huawei MediaPad M6 10.8 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei MediaPad M6 10.8 battery capacity?
The Huawei MediaPad M6 10.8 has a 7500 mAh battery.
Does the Huawei MediaPad M6 10.8 support 5G?
No, the Huawei MediaPad M6 10.8 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei MediaPad M6 10.8 run?
The Huawei MediaPad M6 10.8 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Huawei MediaPad M6 10.8?
AppsApk's editorial team rates the Huawei MediaPad M6 10.8 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.